4/2017


szkoła mistrzów fortepianu 2012

Częściowo zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury w ramach programu operacyjnego "Promocja Czytelnictwa"
Wielka Gala - podsumowanie

27 Festiwal Mozartowski w Warszawie dobiegł końca.

WIELKA GALA OPEROWA, ZAKOŃCZENIE 27. FESTIWALU MOZARTOWSKIEGO W WARSZAWIE

11 lipca – Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej

9 lipca - Studio Koncertowe Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego

7 lipca 2017 – Zamek Królewski w Warszawie

5.07.2017 Koncert w Wiedeńskim stylu A.D. 1783

3.07.2017 - Msza c-moll, Kościół Seminaryjny

3.07.2017 Meccore String Quartet

Marek Dudek | Lwowski kamerton


Cudowne dzieci - numer: 4/2017

 

Istnieją różne sposoby projektowania zdolności muzycznych u dzieci. Powstały nawet szkoły, które za pomocą muzyki wpływają na płód, aby dziecko urodziło się z talentem muzycznym. Nieprzypadkowo Agnieszka Duczmal stworzyła swoją rodzinną orkiestrę „Amadeus”. Będąc w ciąży do ostatnich chwil występowała na scenie. Urodziła córkę, która też jako ewenement na świecie odziedziczyła predyspozycje dyrygenckie. I o dziwo „Amadeus” się jej poddał. Dyrygowała więc w zastępstwie swojej matki.

Jednym z najwybitniejszych pianistów polskich został chłopiec Józef Kazimierz Hofmann, którego już w wieku trzech i pół lat pianistyki uczyła jego siostra. Stosunkowo wcześnie koncertował w wielu krajach Europy. Mając 11 lat wystąpił w największej i najbardziej atrakcyjnej sali koncertowej Nowego Jorku. Wynalazca żarówki Edison, chcąc poznać cudowne dziecko, zaprosił do siebie i nagrał jego muzykę. Na jeden z jego koncertów na największej sali Nowego Jorku przybyli: Prezydent Francji, Ambasador Polski, Gubernator Nowego Jorku, Prezydent USA, który ze względu na stan zdrowia nie mógł przybyć osobiście, przysłał list, odczytany publicznie.

Redakcja „New Jork Herold Tribune” napisała o uwielbieniu i życiu „boskiego daru tego geniusza”. W innym amerykańskim czasopiśmie napisano: „Nie ma wirtuoza na ziemi, który by nie zazdrościł temu chłopcu”. Nie można było znaleźć nauczyciela, który by się odważył uczyć tego chłopca. Podjął się tego Rosjanin, który uchodzi za najlepszego pianistę, od którego inni się uczą – Artur Rubinstein. Nie wierzył w cudowne dzieci, ale zdecydował się przygarnąć tego super zdolnego ucznia. Karierę przysłonił Paderewski, który pod nieobecność Hofmanna zawładnął Amerykanami. Dopiero gdy Paderewski został premierem Polski i wyjechał z USA, Hofmann powrócił do łask Amerykanów. Rosjanin uznał go za najwybitniejszego na świecie. Skomponował dla niego utwór („Wybitny polski pianista”).

Rewelacyjną wokalistką była Bogna Sokorska, która w wieku czterech lat wystąpiła w teatrze szkoły muzycznej. Była jedną z największych dam, które poznał Bogusław Kaczyński. Mówiono, że taki głos spotyka się raz na sto lat. Publiczność była oczarowana jej osobowością i pięknym głosem. Niedoceniana w kraju robiła karierę za granicą. Stała się niekwestionowaną gwiazdą europejskich scen operowych.

Dziekan wydziału wokalnego warszawskiej uczelni muzycznej, Ada Sari uznała ją za jeden z największych talentów. Profesor Jerzy Sokorski, który uczył ją śpiewu, zakochał się w niej i zostali małżeństwem. Przezwyciężyła nostalgię i tęsknotę za rodziną. Na jeden z jej występów przybył premier („Słowik Warszawy”).

Jeszcze innym utalentowanym dzieckiem był Marcin Koziak. Mając 9 lat, wygrał swój pierwszy ogólnopolski konkurs pianistyczny. Jako uczeń Stefana Wojtasa z Krakowa został laureatem wielu polskich i zagranicznych konkursów pianistycznych. Koncertował w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Północnej („Na Wawelskim Wzgórzu”).

Dość wcześnie edukację muzyczną zaczynał flecista, Łukasz Długosz, bo w wieku 9 lat, co w przypadku instrumentów dętych w owym czasie było ewenementem. Zdobył najwyższe nagrody na fletowych konkursach krajowych i międzynarodowych. Koncertuje na całym świecie pod batutą najlepszych dyrygentów. Utwory zadedykowało mu trzydziestu najlepszych kompozytorów. Uważa, że polscy kompozytorzy należą do światowej czołówki, są w Europie najlepsi. Otrzymał największe nagrody fonograficzne świata. Zdobył też wiele prestiżowych odznaczeń za propagowanie polskiej kultury („Światowe premiery Długosza”).

Spore sukcesy odnotowali też wiolonczeliści. Wiolonczela stała się polską specjalnością. Najlepszym z najlepszych stał się ostatnio mieszkaniec Gdańska, uczęszczający do gdańskiej Akademii Muzycznej Maciej Kułakowski. Koncertował w Hiszpanii, Belgii, Niemczech, Włoszech, Francji, Kanadzie. Kształcił się pod okiem najlepszych profesorów polskich i zagranicznych („Wiolonczela polską specjalnością”).

 Adam Wojciechowski

 

powrót

Krzyżówka
Słownik

Ustaw jako stronę startową

Prześlij znajomym


Książki
Podręczniki
Czasopisma
Płyty CD2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013   

Numer poprzedni
Licznik odwiedzin:

1


Gdzie kupić    Redakcja    Misja    Kontakt   

Zobacz nas w:
facebook logo